Ošetření zubních kanálků (bezbolestné ošetření kanálků operačním mikroskopem)

Čištění kořenových kanálků neboli endodontické ošetření přichází na řadu v případě, že je již zubní kaz natolik rozsáhlý a zasáhne zubní nerv (zubní dřeň). V tomto případě je nutné přistoupit k ošetření kořenových kanálků, neboť jejich obsah (cévy, nervy a další tkáně) je již natolik infikovaný bakteriemi, že musí být odstraněn a kanálky musí být dokonale mechanicky opracovány a hermeticky trojrozměrně zaplněny speciální kořenovou výplní.

Kořenové kanálky uvnitř zubu mají rozměr pouze několik desetin milimetru i méně, proto je pro jejich dokonalé ošetření nutné použití zvětšení. Toho lze dosáhnout pomocí lupových brýlí nebo mnohem lépe pomocí moderního operačního mikroskopu, jedině tak můžeme dohledat všechny kanálky v zubu a dokonale je vyčistit a zaplnit. Právě ošetření kanálků „naslepo“ bez zvětšení je příčinnou častého selhání a dlouhodobých komplikací v podobě bolestivosti a chronického zánětu zubu (zubní váčky). Dalším faktorem, který vede k selhání ošetření kanálků je nedostatek času na ošetření.

Některé zuby (např. stoličky) mají až 5 kořenových kanálků a jejich dohledání, vyčištění a zaplnění je výrazně časově náročné a může trvat i více než 2 hodiny, což je ve většině praxí především pracujících na pojišťovnu nemožné realizovat. Pokud je zub delší dobu otevřený a pacienti docházejí na „čištění kanálků“, výrazně klesá šance na záchranu zubu a v konečném důsledku je zub již natolik infikovaný, že jedinou možnou léčbou je extrakce (vytržení zubu). Naopak pokud je ošetření věnován dostatek času a trpělivosti v jedné maximálně ve dvou návštěvách a zároveň je použit operační mikroskop, je úspěšnost ošetření velmi vysoká, až kolem 98% a zub  bude fungovat v ústech klidně i několik desítek let. Proto na našem pracovišti ošetřujeme definitivně zubní kanálky v jedné nebo maximálně ve dvou návštěvách.
Pro ošetření kořenových kanálků používáme na naší klinice špičkový operační mikroskop německého výrobce Karl Zeiss, který umožňuje až 50 násobné zvětšení a dále užíváme nejmodernější systém pro strojové opracování a hermetické zaplnění zubních kanálků nahřátou plastickou výplní.

Potřebujete kvalitně a bezbolestně ošetřit kořenové kanálky za pomoci operačního mikroskopu, objednávejte se na čísle recepce: +420 775 012 678

Ošetření zubních kanálků mikroskopem

Bezbolestné ošetření zubních kanálků MUDr. Davidem Kolářem za použití operačního mikroskopu

 

Více o použití mikroskopu v sekci mikroskopická stomatologie