Zubní implantáty

Připravili jsme pro Vás zcela novou sekci, kde naleznete spoustu užitečných informací o zubních implantátech o možnostech této moderní léčby a průběhu zákroku. Vše pro Vás připravil vedoucí lékař kliniky MUDr. et MDDr. David Kolář.

  Co je zubní implantát?

  Kdy jsou implantáty vhodné?

  Jsou implantáty vhodné pro kuřáky?

  Výhody zubních implantátů

  Jaká je úspěšnost a trvanlivost zubních implantátů?

  Je zavedení implantátu bolestivé?

  Jak probíhá zákrok a náhrada zubu implantátem?

  Jsou nějaká omezení po zákroku?

  Příběhy našich pacientů – fotogalerie

 

Co je zubní implantát?

Zubní (dentální) implantát je vlastně umělý zubní kořen, který se zavádí do kosti a slouží jako pilíř (nosič) pro zubní korunku, stejně jako to dělají přirozené zubní kořeny, které jsou součástí našich zubů a drží je v kosti. Zubní implantáty jsou ve většině případů vyrobeny z titanu nebo speciální slitiny titanu a zirkoniumoxidu, díky tomu jsou implantáty tzv. bioinertní, to znamená, že si jich tělo a náš imunitní sytém nevšímá a nevnímá je jako cizorodý materiál. Když se řekne dentální implantát je tím tedy myšlena ta část, která je v kosti a není vidět, říká se jí také fixtura. Teprve na tuto část přichází po vhojení samotná zubní korunka z keramiky nebo kompozita, což je ta část, která kouká nad dáseň a kterou používáme pro kousání a je zároveň důležitá i esteticky, zvláště pokud jde o přední zuby.

Zubni implantat - fixtura

Titanové implantáty různých velikostí a typů

 

Kdy jsou implantáty vhodné?

Ztráta jednoho zubu – přišli jste o zub v důsledku úrazu, zubního kazu nebo parodontózy, pak jsou zubní implantáty velice elegantní a šetrnou možností jak nahradit ztracený zub. Dříve byla ztráta jednoho zubu řešena zhotovením zubního můstku, kdy se musely obrousit zdravé okolní zuby, aby se zaplnila zubním můstkem mezera po ztraceném zubu. Moderní dentální implantologie umožňuje nahradit pouze ztracený zub, aniž by se muselo zasahovat do okolních zdravých zubů.

solo implantat

Náhrada jednoho zubu implantátem

 

Ztráta 2 a více zubů – zubní implantáty dokáží vyřešit téměř všechny situace ztráty zubů. Implantátem dokážeme nahradit jeden i více zubů dokonce leze vyřešit i ztrátu všech zubů v čelisti. Řešení je vždy zcela specifické pro konkrétního pacienta a je nutné detailní vyšetření , kdy nás zajímá především stav dásní, kvalita a množství kosti v místě implantace, na základě takto získaných informací navrhne lékař pacientovi vhodné možnosti ošetření.

Zubní implantáty

Náhrada více zubů můstkem neseným implantáty

 

Ztráta všech zubů v čelisti – i takovou situaci jako je ztráta všech zubů lze velmi elegantně vyřešit dentálními implantáty. Dříve byli pacienti po ztrátě všech zubů odkázaní na celkovou snímací náhradu (zuby do skleničky), která má celou řadu nevýhod a přináší výrazná omezení pro pacienta. V době moderní zubní implantologie, lze však ztracené zuby nahradit pevnou náhradou tvz. Bränemarkovým můstkem na implantátech. Toto řešení zachovává pacientům komfort vlastních pevných zubů. Kromě Bränemarkova můstku existuje celá řada možností v podobě hybridních zubních náhrad kotvených na implantátech, které dokáží řešit ztrátu všech zubů. Vše je velice individuální a je nutné vyšetření a konzultace s lékařem, který zodpoví Vaše dotazy a navrhne adekvátní způsob ošetření.

4 zubni implantaty

Náhrada všech zubů horní čelisti

 

Jsou implantáty vhodné pro kuřáky?

Kouření samo o sobě není překážkou pro zavedení zubního implantátu. Kouření ovlivňuje celou řadu orgánů, včetně dutiny ústní, především snižuje prokrvení tkání tím prodlužuje hojení. Proto je v případě kuřáků velice důležité dodržovat pečlivou hygienu dutiny ústní, aby nevznikla v okolí implantátu infekce, která by mohla způsobit komplikace. Pokud však kuřák dbá na dokonalou hygienu dutiny ústní, může se radovat z výborně fungujícího zubního implantátu prakticky stejně jako nekouřící pacient.

 

Výhody zubních implantátů:

  • Pevná náhrada ztraceného zubu / zubů
  • Není potřeba brousit okolní zdravé zuby
  • Vysoká úspěšnost léčby
  • Vysoká estetika – nerozeznatelné od přirozeného zubu
  • Výrazně jednodušší udržování zubní hygieny než u můstků
  • Řešení téměř všech situací ztráty zubů
dental_implant

Části zubního implantátu: fixtura (titanová část zavedená do kosti), abutment (mezičlánek), zubní korunka (celokeramická, zirkonová)

 

Jaká je úspěšnost a trvanlivost zubních implantátů?

Díky nejmodernějším postupům při zubní implantaci, které u nás na klinice používáme a zároveň díky vyspělým materiálům, které jsou v dnešní době používány při výrobě samotných implantátů, je úspěšnost okolo 98%. Moderní zubní implantáty Dentis OneQ, které v TopDentClinic používáme, mají speciální biologicky aktivní povrch, který výrazně urychluje hojení a začlenění implantátu do kosti. Díky tomu je možné i dřívější zatížení implantátu a osazení korunkou.

 

Je zavedení implantátu bolestivé?

Zavedení zubního implantátu je u nás zcela nebolestivé a lze ho pocitem pro pacienta srovnat se zhotovením běžné zubní výplně (plomby). Samotné zavedení trvá cca 1 hodinu a probíhá v účinné lokální anestezii.

 

Jak probíhá zákrok a náhrada zubu implantátem?

Vlastnímu zákroku, předchází odborná implantologická konzultace, jejíž součástí je detailní vyšetření úst pacienta a místa implantace, zhotovení digitálních RTG snímků a v některých případech též zhotovení zubního CT, na základě kterého jsme teprve schopni navrhnout adekvátní způsob ošetření.

Samotná implantace (I.chirurgická fáze) probíhá ve velmi účinné lokální anestezii, kdy se z malého řezu v dásni odhalí kost čelisti, ve které se následně vytvoří lůžko pro zubní implantát, který se poté do tohoto lůžka zavede. Takže žádné „nastřelování“ zubů. Zubní implantát se zakryje tzv. krycím šroubkem a řez v dásni se zašije speciálním mikrovláknem. Tím zákrok pro pacienta končí. Poté se implantát nechá vhojit do kosti. Proces vhojování je velice důležitý a neměl by se zbytečně zkracovat, během něj se implantát začleňuje do kosti, probíhá tvz. osseointegrace. To je velice důležité pro úspěšnost a trvanlivost implantace. Vhojování probíhá v dolní čelisti přibližně měsíc a půl v horní čelisti déle. Délka vhojování je individuální a je závislá na řadě situací, především na kvalitě kosti a na tom zda bylo nutné doplňovat ztracenou kost kostí syntetickou (umělou).

Po vhojení implantátu následuje II. chirurgická fáze, kdy se implantát z malého řezu odhalí a zavede se vhojovací váleček, který nám vytvaruje dáseň kolem budoucího nového zubu, toto trvá několik týdnů, dáseň musí tzv. vyzrát a stabilizovat svůj tvar. Je to velice důležité pro konečný estetický výsledek. V poslední fázi lékař zhotoví otisk a nechá zhotovit vysoce estetickou celokeramickou korunku, která se upevní na vhojený zubní implantát.

Jen pro představu kompletní náhrada ztraceného zubu implantátem trvá přibližně 2-3 měsíce, v komplikovanějších případech i déle.

Postup implantace

Náhrada zubu implantátem : 1) zavedení implantátu 2) tvarování dásně vhojovacím válečkem 3) otisk a umístení korunky na implantát

 

Jsou nějaká omezení po zákroku?

Většina našich pacientů je zcela bez omezení, pouze v den implantace je lepší zůstat po zákroku v klidu doma. Od druhého dne mohou pacienti ihned do zaměstnání a dělat všechny aktivity včetně sportu.

 

Příběhy našich pacientů – fotogalerie

Příběh 1 – mladá pacientka (30 let) postižená agenezí špičáku (stálý špičák se nezaložil), provedena implantace do místa nezaloženého horního pravého špičáku. Fáze vhojování implantátu trvala 3 měsíce, následně proběhlo tvarování dásně vhojovacím válečkem a po 5 týdnech otisk a zhotovení celokeramické šroubované korunky na implantát.  Níže vidíte postup ve fotogalerii:

Pacient 1

1. Stav před (chybějící špičák) 2. tvarování dásně vhojovacím válečkem 3. celokeramická korunka na implantátu 4. finální úsměv pacientky

 

Potřebujete zubní implantát nebo máte další otázky týkající se této léčby, objednejte se na implantologickou konzultaci na čísle recepce: +420 775 012 678